Brăila: DJTS a premiat cei mai buni sportivi din acest an

Versiune tiparSend by emailPDF version

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Brăila i-a premiat, ieri, în cadrul unui eveniment ce a avut loc la Sala “Panait Istrati” de la Teatrul “Maria Filotti”, pe cei mai buni sportivi brăileni din acest an. Au fost recompensaţi cu echipament, materiale sportive, diplome şi plachete sportivii clasaţi pe locurile I-III la competiţiile naţionale şi internaţionale, cei care s-au evidenţiat prin diverse activităţi, sportivii veterani, sportivii paralimpici, antrenorii, dar şi reprezentanţi ai unor structuri sportive. În total, 141 de persoane şi-au primit recompensele pentru realizările din acest an.

CLASA  I  DE PREMIERE

1. IONITA  ANAMARIA  atletism / CSM /

Jocurile Olimpice

calificare

Stafeta

atletism

Campionat Balcanic

I

stafeta 4x100 m

atletism

Campionatele Intern. ale Romaniei

III

400 mp

atletism

 

Campionat National / sen

4x loc I

pentatlon, 400 mp, 4x100 m, 200 mp

 

     II

60 mg

 

     III

4X400 mp

 

2. STOIAN  ALEXANDRU  kaiac-canoe / CSM / antrenor Ion Florentina

Campionat European / jun.

I

C2 B 500 m

Kaiac - canoe

Campionat European / jun.

I

C4 B 500 m

Kaiac - canoe

Campionat Mondial/ jun.

I

C4 B 500 m

Kaiac - canoe

Campionat Balcanic / jun I

II

100 mg

atletism

 

Campionat National / jun

4x loc II

C1B1000m,C1B200m,  C1B200m,C4B1000m

 

 

Campionat National / jun

 

II

C4B 1000m

 

3. ANTON  FERNANDO box / CSM antrenor Balan Cristian

Campionat European / jun.

III

70kg

box

 

Cupa Romaniei/ J

I

70 kg

Campionat National/ J

I

70kg

4. BANAGA  IULIA atletism / LPS – CSM Onesti / antrenor Iorga Nicolae

Campionat Balcanic / jun I

III

400 mg

atletism

Campionat Balcanic / jun I

Campionat European /jun II

Campionat Mondial/ jun I

III

VI

participare

stafeta 4x400 mp

400mg

atletism

 

Campionat National / jun 1

 

Campionat National / jun 2

 

2x loc II

2x loc I

I

2xloc. I

60mg,400mg

100mg, 4x100m

60mg

100,400mg

 

5. SANDU  ADELINA atletism /  LPS - CSM Onesti –antrenor Iorga Nicolae

Campionat Balcanic / jun I

II

100 mg

atletism

 

Campionat National / T

Campionat National / jun 1

II

I

60mg

60mg

 

6. ICONARU ALEXANDRU atletism / LPS  antrenor / IONESCU FANEL

 

Campionat Balcanic / jun II

III

110 mg  ????

atletism

Campionat Balcanic / jun II

III

stafeta 4x100 m

atletism

 

Campionat National / jun 2

 

2xloc I

III

60mg, 110mg, 4X100

 

7. FATU ANDREI  karate traditional / CS MARTIAL BUDO / antrenor Pricob Florica

 

Campionat European / jun.

I x 2

fukugo

Karate traditional

Campionat European / jun.

I

embu masculin

Karate traditional

Campionat European / jun.

I x 2

ENBU mixt

Karate traditional

Campionat European / jun.

I x 2

Kata echipe

Karate traditional

Campionat European / jun

I / III

Kata individual

Karate traditional

Campionat European / jun

II

Kumite individual

 

Campionat National jun

9x loc I

2x loc.III

 

           

 

8. MUSAT ALIN  karate traditional / CS MARTIAL BUDO / antrenor Pricob Florica

 

Campionat European / jun.

I / II

Kata individual

Karate traditional

Campionat European / jun.

I x 2

Kata echipe

Karate traditional

Campionat European / jun.

I x 2

ENBU masculin

Karate traditional

Campionat European / jun.

I

kumite echipe

Karate traditional

Campionat European / jun

I

Kumite individual

Karate traditional

Campionat European / jun

III

Fuguco

Karate traditional

 

Campioat National jun

6x loc I

4x loc II

 

9. IACOB MARIA  karate traditional / CS MARTIAL BUDO / antrenor Pricob Florica

Campionat European / jun.

I x 2

ENBU mixt

Karate traditional

Campionat European / jun.

II

fukugo

Karate traditional

 

Campionat National jun

3x loc I

2x loc III

 

10. BARDAHAN  ALEXANDRU  karate traditional / CS MARTIAL BUDO / antrenor  Pricob Florica

Campionat European / jun.

I

embu masculin

Karate traditional

Campionat European / jun.

III

kumite individual

Karate traditional

Campionat European / jun.

I

Kata echipe

Karate traditional

                                                                                                

Campionat National jun

6x loc I

 

11 BERDANT ANCA IOANA karate traditional / CS MARTIAL BUDO / antrenor Pricob Florica

Campionat European / jun.

III

Kata echipe

Karate traditional

Campionat National jun

I / III

 

           

 

12. VLAD  CEZARA IOANA karate traditional / CS MARTIAL BUDO / antrenor  Pricob Florica

Campionat European / jun.

III

Kata echipe

Karate traditional

 

Campionat National jun

I / III

 

13. SUSANU  IOANA karate traditional / CS MARTIAL BUDO / antrenor Pricob Florica

Campionat European / jun.

III

Kata echipe

Karate traditional

Campionat National jun

I

 

           

 

14. GIURGIU  COSMIN  karate traditional / CS ARASHI DO/ / antrenor Mihai Daniel

Campionat European / cad

I

ENBU mixt

Karate traditional

Campionat National/ cad

I

ENBU mixt

 

             

15. ION  FLORENTINA  karate traditional / CS ARASHI DO / antrenor Mihai Daniel

Campionat European / cad

I

embu mixt

Karate traditional

 

Campionat National/ cad

I

ENBU mixt

 

CLASA  II DE PREMIERE

 

1. DINU ANDREEA  atletism LPS-CSM / antrenor ROATA  NICU

Campionat National / jun 3

 

 

Campionat National / jun 2

 

2xloc III

I

II

II

60m, 60mg

100mp

200mp

4x100m

 

2. TOADER  BIANCA atletism LPS-CSM / antrenor ROATA NICU

Campionat National / jun 2

Campionat National / jun 3

Campionat National / jun 2

 

2x loc II

2x loc I

III

60mp,staf.4x100

60mg, 60 mp

100mp

 

3. CARACUDA ANDREEA atletism LPS / CSM Onesti antrenor LAZAR SICA

Campionat National / jun 2

Campionat National / jun 3

Campionat National / jun 2

Campionat National / jun I

2x loc II

2x loc I

III

II

60mp,staf.4x100

60mg, 60 mp

100mg

100mg

 

4.TORCACIU ELENA  atletism LPS / antrenor LAZAR SICA

Campionat National / jun 3

 

2xlocIII

 

Triplu, 100mg

 

 

5.MILEA  MIHAELA  atletism LPS / antrenor ROATA NICU

Campionat National / jun 2

Campionat National / jun 3

 

II

I

4x100m

100mg

 

6.BORDEA ANDREEA  box / CSM / antrenor BALAN CRISTIAN

Cupa Romaniei/ Tin

II

54 kg

Campionat National/ tin

I

54 kg

 

7.NAIDIN  TEODORA  judo / CSM / antrenor  CONSTANTIN CARMEN

Campionat National / jun

I

U 15 echipa

 

3x loc IIII

U16,U15,U16- ne - waza

 

8.MARINESCU  ANDREEA judo / CSM / antrenor  Constantin Carmen

Campionat National / jun

2x loc I

U 14, U15 echipa

 

3xloc III

U15 , U15 indiv, U15 ne-weza

 

9.TENIA BIANCA  kaiac-canoe / CSM antrenor Ion Florentina

Campionat National / jun

II

K1F500m

 

3x loc III

K1F 200m,k1f2000M,k1500m

 

10. TUREAC NICOLETA  karate traditional / ARASHI-DO / antrenor Mihai Daniel

Campionat National/ cad

I, II, III

 

 

11.CONSTANTIN ALEXANDRA karate modern / CS BUKYO / antrenor Botea Eugen

Campionat National/ Jun

I,II,III

 

12.BANAGA LAURA

                                      dans sportiv / CS VALENTINA DANCE

                                       Antrenori Valentina si Csaby Toth

 

13. RENGHEA  STEFAN

Campionat National/ Jun

Camp. Nat. 10 Dansuri

Cupa Romaniei

3 x loc.III

latino

 

14. NEGOITA ANDREI atletism LPS-CSM / antrenor ANTON ANILENA

Campionat National / jun 2

 

2xloc II

III

60mg, 110mg

4X100m

 

15.TUDOR  PETRISOR atletism LPS / antrenor IORGA NICOLAE

Campionat National / jun 2 Campionat National / jun 1

 

I

III

60mp

4x100mp

 

16. GALUPA  ALEXANDRU  atletism LPS / antrenor ROATA NICU

Campionat National / jun 3

2xloc II

60mg,4x100mp

 

17. BEJENARU MARIUS atletism LPS / antrenor ROATA NICU

Campionat National / jun 3

 

I

II

400mg

4x100

 

18. JITARU ROBERT  box / CSM antrenor MOISE  GIGI

Cupa Romaniei/ sen

I

60 kg

Campionat National/ sen

I

56 kg

 

19. PITA MARIAN box / CSM antrenor PERTEA GEORGE

Cupa Romaniei/ sen

I

69 kg

Campionat National/ sen

I

69 kg

 

20. SAVA VLAD  box / CSM antrenor PERTEA GEORGE

Cupa Romaniei/ sen

III

75 kg

Campionat National/ sen

III

81kg

 

21. BARBIERU ADI  box / CSM antrenor PERTEA GEORGE / MOISE GIGI

Cupa Romaniei/ sen

III

69 kg

Campionat National/ tin

III

75 kg

 

22. MUSCELEANU PAUL  kaiac-canoe / CSM / antrenor BLANDU MARIN

Campionat National / jun

I

CN Dragon

 

2xloc II

C2B200m,C2B1000m

 

2x loc III

C2B1000m,C2B3000m

 

23. VILIMAN GHEORGHE  kaiac-canoe / CSM / antrenor ION FLORENTINA

Campionat National / jun

I

CN Dragon

 

2x loc II

C2B200m,C2B1000m

 

III

C2b 1000M

 

 

 

 

24. CALAVER ROBERT  kaiac-canoe / CSM / antrenor ION FLORENTINA

Campionat National / jun

3x loc

K1 1000m,K11000viteza, K1 2000m

 

25. ENE GEORGE                       kaiac-canoe / CSM / antrenor ION FLORENTINA

 

26. GHENOV VALENTIN

 

27. VASII VICTOR

 

28. SARBU  CIPRIAN

 

 

Campionat National / jun

III

 

 

I

K4B 1000m

 

 

CN Dragon boat

 

 

29. DUMITRU ALEXANDRU  triatlon CSM / antrenor Simion Eugen

Campionat National/

I

aqatlon

 

II

triatlon

 

30. FILIP  FLORIN  ciclism / CSM / antrenor Simion Eugen

 

31. FASIE  ILKER

 

32. STAN  ROBERT

Campionat National Velodrom

III

Viteza olimpica

 

33. BOTEA  BOGDAN  karate modern / CS Bukyo / antrenor Botea Eugen

Campionat National/ sen

I

2xloc II

III

 

34. MIRON  COSMIN  karate modern / CS Bukyo / antrenor Botea Eugen

Campionat National/ Jun

I

2xloc II

III

 

35. CHIRICA  FLORIN  karate modern / CS Bukyo / antrenor Botea Eugen

Campionat National/sen

4x loc III

 

  CLASA  III  DE PREMIERE

 

  1. BALANICA VALENTINA  box / CSM / antrenor BALAN CRISTIAN

Cupa Romaniei/ Tin

II

64 kg

 

  1. NAIDIN  MARIA  judo / CSM / antrenor  Constantin Carmen

Campionat National  /cad

I

U12

 

  1. CIOLACU ANDREEA TEODORA  triathlon / CSM / antrenor Simion Eugen

Campionat National/

I

duatlon

 

  1. CRISTEA  PETRONELA atletism / LPS / antrenor IORGA NICOLAE

Campionat National / jun 2

 

III

60mg

 

  1. ECHIPA DE HANDBAL  junioare IV – LPS / antrenor Alexandru Viorel
  • 1. PETREA  NICOLETA
  • 2. MANAILA  MADALINA
  • 3. BOUNEGRU  ALINA
  • 4. NISTOR  ANDRA
  • 5. STROE  CLAUDIA
  • 6. ENE  DARIA
  • 7. IORDACHE  ADELINA
  • 8. TOMA  MADALINA
  • 9.SURDU  LAURA
  • 10. SURDU  CRISTINA
  • 11. LEMNARU  ALICE
  • 12. HODIS  SARA
  • 13. PERIANU  ALEXANDRA
  • 14. BOBOC  ANDREEA
  • 15.MARIN MELANIA

Campionat National jun. IV

II

 

20.BALTA  GEORGE  atletism / LPS – CSM / antrenor ANTON ANILENA

Campionat National / jun

III

110 mg

 

21.VISAN  MARIAN            box / CSM / antrenor PERTEA GEORGE

Cupa Romaniei/ sen

II

64 kg

 

22. FERARU  COSTEL      box / CSM / antrenor DAFINOIU COSTICA

Cupa Romaniei/ Cadeti

I

44 kg

 

23. TIMBOI  GEORGE  ciclism / CSM / antrenor Simion Eugen

Campionat National Velodrom

II

Urmarire PE echipe

 

24. IVANOV  MIHAI           kaiac-canoe / CSM / antrenor CONSTANTINOV GHEORGHE

25. PIRVU  MIHAI

26. SARARU  VICTOR

 

Campionat National / jun

 

II

C4B 1000m

 

27. BATRANU  ALEXANDRU  kaiac-canoe / CSM / antrenor ION FLORENTINA

28. NICULESCU  GEORGE

Campionat National / jun

III

K2 1000m

 

29. PUNGA  DRAGOS  inot  / CSM / antrenor Nistor Catalin

Campionat National / jun

III

200m bras

 

30. BACALU  ANDREI  inot  / CSM / antrenor Nistor Catalin

Campionat National / jun

III

100m fluture

 

31. TRONCIU  MATEI  atletism / LPS antrenor ANTON ANILENA

Campionat National / jun 2

 

III

60mg

 

32. CULEA  CLAUDIU atletism / LPS antrenor LAZAR SICA

Campionat National / jun 2

 

III

4x100m

 

33. BUZEA  IONUT atletism / LPS antrenor IORGA NICOLAE

Campionat National / jun 2

 

III

4x100m

 

34. SIMION  ROBERT  atletism / LPS antrenor SICA LAZAR

35. GHITEV  MIHAI      atletism / LPS antrenor ROATA NICU

Campionat National / jun 3

 

 

II

 

4x100

 

CLASA  IV DE PREMIERE

 

VETERANI  SPORTIVI

  1. ILIE  VICTOR / maratonist

A participat in acest an la 15 maratoane, 1 semimaraton si 1 cros caritabil; cel mai bun rezultat al sau in 2016 este de 3h.39’00 la Duserdolf in Germania. A luat parte la maratoane desfasurate in Romania, Italia, Spania, Chisinau, Danemarca, Georgia, Nepal, India, Panama, Costa Rica, si Columbia - .

In toata cariera de maratonist pe care a inceput-o in anul 1992 , la prima editie a maratonului Bucuresti, a participat la 226 de actiuni in 65 de tari.

  1. ILIE  VALERIU / tenis

A castigat 5 ani la rand Campionatele Internationale ale Romaniei la simplu si 3 ani la rand la simplu si dublu. In  2016 a castigat  locul I la simplu si locul II la dublu la Campionatul National de veterani si la Campionatele Internationale ale Romaniei .La  categoria de varsta peste 65 de ani ,este pe locul I in clasamentul general al F.R.Tenis;

  1. CONSTANTINOV  GHEORGHE kaiac-canoe / CSM

       Camponat National Masters / loc II / C2 B 35-44 ani

        Campionat National Dragon Boat / loc I

 

  1. PARVU  MARIUS  kaiac-canoe / CSM

       Camponat National Masters / loc II / C2 B 35-44 ani

                                                    / loc II / C1 B 35-44 ani

        Campionat National Dragon Boat / loc I

 

  1. BLANDU  MARIN kaiac-canoe / CSM / 71 de ani

      Campionat National Dragon Boat / loc I

 

  1. CRACIUN  VASILE  culturism / CS Atlas

 

Campionat National/masters

I

Budybuilding Clasic+50

 

       7.   CHIRA  LEPADATU culturism / CS Atlas

Camp. Nat.Budybuilding Clasic

II

Budybuilding Clasic+35

 

  1. VALCEANU  SORIN culturism / CS Dumi Gym

Camp. Nat. Budybuilding Clasic

II

Budybuilding Clasic+

40-49 ani

 

PREMII SPECIALE PENTRU PRESTATII SPORTIVE DEOSEBITE IN ANUL 2016

 

 GABRIELA PERIANU    -           HC Dunarea Braila

Componenta a lotului national, participanta la Olimpiada de la Rio si la Campionatul Mondial sen. Loc III

 

1.GHEORGHE STANEL dirt – track /CSM

Campionat National/ sen

III

 

2. POPA  ANDREI  dirt – track /CSM

Campionat National / jun

I

 

3. DRAGU ADRIAN dirt – track /CSM

Campionat National / jun

II

 

 

 

4. MALCIC  RADU sambo / CSM

Campionat National/ sen

I

100kg

 

5. VARVARIUC  CATALINA sambo / CSM antrenor Carmen Constantin

Campionat National/ jun

III

56kg

 

6.VARVARIUC  CATALIN sambo / CSM antrenor Carmen Constantin

Campionat National/ jun

III

66kg

 

7.ISFAN  IOAN  MARIUS sah / CS Fairplay/ antrenor Doroftei Nicolae

Campionat National/ Jun

I

Dezlegari probleme de sah

 

8.NEDELCU  TEODOR  COSMIN sah / CS Orizont 64 /antrenor Balcan Ionel

Campionat National/

 

III

 

9.IOAN  GRIGORIU go / CS Atari / instructor Vasiloanca Codrin

Campionat National/ Jun Campionat National/Tin

I

II

 

PENTRU REZULTATE DEOSEBITE LA COMPETITII SPORTIVE PARALIMPICE

  1. CONSTANTIN  EMILIA  / ACSPDF “Special Friends “Braila

 

3 x loc. I ; 7 x loc. II ; 4 x loc.III / tennis de masa, atletism

 

2. LEOCA  STEFAN   / ACSPDF “Special Friends “Braila

 

1 x loc I ; 2x loc II; 3x loc.III / tenis de masa, atletism

 

  1. ZAMFIR  VASILICA / ACSPDFSpecial Friends “Braila

 

2x loc. I ; 1x loc.II ; 2x loc. III / tenis de masa, atletism

 

ANTRENORI

cu rezultate sportive internationale si nationale

  1. ROATA IRINA / CSM / atletism
  2. ION FLORENTINA /CSM kaiac – canoe
  3. IORGA NICOLAE / LPS / atletism
  4. IONESCU FANEL / LPS / atletism
  5. BALAN CRISTIAN / CSM / box
  6. PRICOB FLORICA / C.S.MARTIAL BUDO/ karate traditional
  7. MIHAI DANIEL / C.S. ARASHI- DO / karate traditional

 

  1. ROATA NICU / LPS / atletism

 

  1. CARMEN CONSTANTIN / CSM / judo

 

  1. LAZAR SICA LPS / atletism

 

  1. PERTEA GEORGE / CSM / box

 

  1. SIMION  EUGEN / CSM / ciclism si triathlon

 

  1. PREDA CRISTI / LPS / handbal /antrenor al lotului national de tineret cu care a obtinut locul III la Campionatul Mondial de Tineret din Rusia si antrenor second al HCDunarea Braila

 

COLABORATORI  DJST

Pentru implicarea in organizarea calendarului sportiv al DJST Braila in ultimii ani;

1. CHISOZAN AUREL antrenor de tenis la CS Spartacus / locul III la Campionatul National pe echipe, dublu , cadeti 12 ani

        2. NICULESCU DAN /antrenor de rugby la RUGBY CLUB BRAILA

        3. BABES MARIAN /  inspector de specialitate la ISJ Braila / Asociatia Sportiva Scolara “Olimyc”a scolii “Sfantul Andrei”Braila;

        4. BOCANICIU RODICA / Asociatia Sportiva “Waldorf”

        5. GRIGORE AUREL /  Asociatia Sportiva Scolara “Pescarusul”a scolii M.Sadoveanu Braila;

         6. RUSU VALERIU / Asociatia Sportiva Scolara “Diana”Braila;

         7. BACIU CONSTANTIN / Asociatia Sportiva Scolara “Start 22”Braila a scolii “Radu Tudoran “Braila; si C.S. Sport Plus;

          8. TUDOR GICA / Asociatia Sportiva “Victoria “a scolii Victoria , jud. Braila;

          9. ANGHEL MIHAI / Asociatia Sportiva “Polisport “Chiscani, jud. Braila;

 

VOLUNTARI DE SPORT

  • pentru colaborare la activitatile curente ale DJST Braila

- PETRICA PRODAN (Crosul Ziua Olimpica si alte activitati din calendarul DJST Braila) - Sc. Gimnaziala "M. Eminescu

  • pentru participare in programul Stagiu Formare Voluntari de Sport si pentru colaborare la activitatile curente ale DJST Braila

- ALBUSOIU ADRIANA (A organizat Pentatlonul Olimpic ptr Mileniul III si a castigat faza nationala organizata de COSR. Sustine activitatea AOR Filiala Braila) - Sc Al. I. Cuza

- PANTURU CORNELIA – Lic. de Arta “Hariclea Darclee

- NICOLETA BUJOR  - Lic. Teoretic "Panait Cerna"

- GEREA CARMEN - Scoala Gimnaziala “Dimitrie Cantemir” Braila

- BADACHI LUMINITA - Scoala Gimnaziala Romanu, com. Romanu

  • pentru voluntariat la realizarea Revistei "Sportul Brailean" a DJST Braila
  • VIRGIL MATEI - jurnalist

 

CLASA  V DE PREMIERE

 

Structuri sportive  cu rezultate  internationale si nationale

  1. CSM Braila - Director Aurelian Blanaru
  2. LPS Braila - Director Anton Anilena
  3. C.S.Martial Budo Braila - Presedinte Florica Pricob
  4. C.S. Arashi - Presedinte Mihai Daniel

PREMII   SPECIALE

Structuri sportive 

  1. H.C. Dunarea Braila / Liga I handbal feminin, participanta in cupele europene;

 

  1. C.S. “Victoria “Surdila Greci / oina cu rezultate la Campionatul National, locul IV la juniori I si II iar la Campionatul National de Oina pe plaja, locurile I,II si III la juniori III,II si I.

 

C.S. ATARI / Asociatia Judetean de Go I / locul I la Campionatul National pe echipe si alte rezultate individuale obtinute in 2016

Lasă un comentariu